Akwarium na start- o co zadbać by rybom żyło się dobrze

Akwarium jako odizolowane środowisko o niewielkich rozmiarach w porównaniu do natury potrzebuje zadbania o dostarczenie, niektórych związków występujących w naturze, których samo nie potrafi wyprodukować w ilościach wystarczających do bio równowagi.

Wśród elementów potrzebnych do utrzymania życia w akwarium potrzebne są: światło, odpowiednia temperatura, tlen oraz dwutlenek węgla. O zapewnienie każdego z tych czynników odpowiadają inne urządzenia, a każda z ryb oraz roślin posiada swoje własne preferencje co do ilości tlenu, temperatury oraz światła. Wśród urządzeń, w które musi zaopatrzyć się początkujący akwarysta po za samym akwarium to lampy akwariowe, które najczęściej są zintegrowane w pokrywie gotowych akwariów. Grzałkę w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz filtr, który będzie oczyszczał wodę ze zbędnego brudu oraz będzie ją natleniał wspomagając rośliny żyjące w akwarium. Jeśli rozpoczynacie przygodę z akwarystyką to taki podstawowy zestaw początkowy spokojnie wystarczy na dłuższy czas. Po za urządzeniami warto zadbać również o odpowiednią roślinność dla Twojego akwarium, aby tlen produkowany dla ryb był nie tylko z filtra, ale również z roślin.

Z czasem jeśli chcemy by roślinność naszego akwarium była bujniejsza, musimy zatroszczyć się o kolejny składnik potrzebny roślinom- dwutlenek węgla. Aby cykl fotosyntezy mógł zachodzić rośliny po za światłem oraz wodą potrzebują dwutlenku węgla.

Cykl fotosyntezy zachodzi w taki sposób, że rośliny przez dzień pobierają światło oraz wodę i jednocześnie oddają tlen, a nocami pobierają dwutlenek węgla. Czasami ilość produkowanego dwutlenku węgla w akwarium jest niewystarczający na tyle by pozwolić roślinom na rozwój. Wtedy w celu pomocy roślinom w dostarczeniu dwutlenku możemy zaopatrzyć się w dyfuzor CO2 do akwarium, dwutlenek węgla w sprayu lub zbudować dyfuzor- tak zwany bimbrownik samemu.

Podając dwutlenek węgla należy być bardzo ostrożnym, wystarczy, że jego stężenie będzie odrobine za wysokie i możemy zadusić nasze rybki. Dlatego podawanie dwutlenku węgla używane jest raczej przez zaawansowanych akwarystów, którzy wiedzą ile, kiedy i jak podawać CO2 by osiągnąć porządany efekt.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką zadbaj o dostarczenie swoim rybkom oraz roślinom w pierwszej kolejności światła, odpowiedniej temperatury wody oraz dobrego natlenienia . Dostarczanie CO2 zostaw sobie na czas gdy już lepiej zapoznasz się z prowadzeniem akwarium oraz zasięgniesz wiedzy kiedy i jak to wykonywać.

Advertisements

One thought on “Akwarium na start- o co zadbać by rybom żyło się dobrze

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s