Nawozy do akwarium – jak ich używać?

Początkujący akwarysta musi szczególnie dbać o swoje nowo założone akwarium. Na początku eko-sfera nie jest jeszcze wykształcona, dlatego akwarium potrzebuje odpowiedniego nawożenia. Nawożenie akwarium od początku, pozawala uniknąć plagi glonów lub innych organizmów, które z upływem czasu mogą być szkodliwe dla akwarium i żyjącym w nim rybek czy roślinek.

Ponieważ nowe akwarium nie posiada jeszcze ekosystemu, należy zacząć od biostarterów do akwarium – najlepiej nasypać to jeszcze przed włożeniem podłoża. Bakterie w zależności od formy, należy rozlać lub rozsypać, dopiero potem można wsypać podłoże.

Jeżeli chodzi o samo nawożenie – niezależnie od tego, jakie nawozy do akwarium będą wybrane, należy zacząć od małych dawek. Na przykład nawóz Planta Gainer K+ dodajemy w ilości trzy mililitry na dziesięć litrów wody przez dwa tygodnie. Po tym czasie dawkę należy zmniejszyć do jednego mililitra na czterdzieści litrów wody w akwarium, czynność tę trzeba jednak wykonywać codziennie.

Nawozy do akwarium należy co jakiś czas zmieniać. W początkowym, dwutygodniowym okresie nawożenia, jeżeli należy jednocześnie stosować Planta Gainer Classic. Jednak dawka będzie w tym momencie o wiele mniejsza – około jednego mililitra na sto litrów wody.

Po dwutygodniowym okresie, kiedy roślinki się ukorzenią warto przejść na makroelementowe nawożenie. Nawozy do akwarium mikroelementowe wymienione powyżej, używamy nizezmiennie cały czas, jednak teraz wprowadzamy dodatkowo nawożenie makroelementowe, na przykład za pomocą Plant Gainer Macro Red.

Po czasie, kiedy flora bakteryjna całkowicie się ustabilizuje (trwa to mniej więcej od miesiąca do dwóch) należy zmienić nawożenie: nawóz mikroelementowy dawkujemy w ilości jednego mililitra na cztery litry wymienianej wody. Po około dwóch miesiącach należy zacząć nawozić akwarium żelazem – podajemy je w dawkach dziennych tylko w po wygaśnięciu światła w akwarium.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s