Akwarium na wymiar. Kupno czy własnoręczne wykonanie?

Wielu pasjonatów akwarystyki z powodu braku przestrzeni, nie może pozwolić sobie na wymarzone akwarium. Często wymiary proponowane przez producentów ni jak się mają do wymiarów naszych mebli. Jeśli spotkał Cię taki problem lub szukasz oryginalności, to ciekawym i niedrogim rozwiązaniem może się okazać akwarium na wymiar.

Akwarystyka jest wspaniałym hobby, a dobrze przygotowany wystrój akwarium nadaje klimat każdemu wnętrzu. Jeśli mamy problem z doborem rozmiaru zbiornika do miejsca przeznaczonego do wstawienia rozwiązaniem może okazać się akwarium na wymiar.

Rozwiązania są dwa. Albo skorzystamy z usług oferowanych przez sprzedawców i zlecimy komuś budowę zbiornika na wymiar lub możemy to zrobić sami. Sam proces wykonania konstrukcji i jej poskładanie nie jest trudny. Wystarczy odrobina cierpliwości. Jeśli interesuje nas to drugie i chcemy wykonać akwarium samodzielnie wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi poniżej.

  1. Wymiary szyby frontowej i tylnej i dna należy podawać w postaci liczb całkowitych. Ułatwi nam to dobór wymiarów oraz łatwość wykonania precyzyjnego.

  2. Po wymierzeniu wymiarów dna i szyby frontowej i tylnej mierzymy długość i wysokość ścianek bocznych, bardzo ważne jest aby wykonać pomiary dokładnie.

  3. Przy zamawianiu szyb u szklarza istotne jest aby zwrócić uwagę aby krawędzie były załamane poprzez szlifowanie.

  4. Do klejenia szyb na akwarium należy zaopatrzyc się w klej silikonowy – kauczukowy bialy lub przeźroczysty.

  5. Należy odtłuścić krawędzie szyb a następnie strzykawką nakładamy klej. Ważne aby warstwa kleju nie była zbyt duża.

  6. Konstruowanie rozpoczynamy od dna i szyby przedniej. Następnie dokładamy boki a na końcu szybę tylną.

  7. Po zaschnięciu kleju za pomocą żyletki bądź skalpela wycinamy wystający klej, który wysunął się po dociśnięciu krawędzi.

Własnoręczne klejenie zbiornika jest procesem bardziej czasochłonnym. Jeśli chcesz by efekt był szybki i bez wysiłku to radzę zamówić akwarium na wymiar, ale jeśli posiadasz choć podstawowe umiejętności manualne sprostasz to temu zadaniu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s