Połów a warunki atmosferyczne. Czy istnieje jakaś zależność?

sklep wędkarskiPosiadając nawet najlepszy sprzęt nie zawsze uda Ci się złowić wymarzoną rybę. Być może dla wielu wędkarstwo to jedynie zarzucanie tzw. żyłki, jednak to jedynie pozornie łatwe hobby. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędką warto, abyś poznał kilka sekretnych technik, które z powodzeniem są wykorzystywane przez doświadczonych wyjadaczy.

Istnieje kilka czynników, o których powinieneś wiedzieć, aby móc cieszyć się każdą chwilą spędzoną nad wodą.

Wbrew pozorom, najważniejsza jest aura pogodowa i to właśnie od niej uzależnione są owocne połowy. Ryby są częścią natury i aktywnie reagują nawet na najmniejszą zmianę warunków atmosferycznych, i nie o samą zmianę pogody chodzi, a skorki ciśnienia, które dla nas średnio odczuwalne wpływają znacząco na zachowanie ryb. Tak jak koty posiadają zdolność wyczuwania różnych ruchów ziemi, a czasami ich zachowania odczytywane są jako zwiastun np. trzęsień, tak i ryby, kiedy nadchodzi zmiana ciśnienia przyjmują odpowiednie postawy.

Na podstawie przeprowadzanych badań atmosferycznych i meteorologicznych wykazano szereg zależności. Przede wszystkim, istnieją określone (choć zmienne w czasie) pory dnia i miesiąca, kiedy ryby biorą najchętniej. M.in. podczas stałego układu ciśnień i stałej pogody przez dłuższy czas, ryby zapadają w stan zupełnego uśpienia i nie mamy wtedy co liczyć na jakiekolwiek łowy. Natomiast podczas silnych porywów wiatru, wywołanych wysokim ciśnieniem nadciągającym z południa Europy, wilgotność powietrza wzrasta, temperatura rośnie po czym gwałtownie opada. To właśnie w tym momencie (nagłej zmiany, przesilenia) można spodziewać się urozmaiconych ruchów.

Możesz zapomnieć o pełnej sieci w upalny dzień o porach bliskich południa, kiedy słońce znajduje się w najwyższym położeniu. Warunki, w których ryby biorą najlepiej często nie są zbyt zachęcające dla wędkarzy, jednak jeśli Twoim celem są owocne łowy, niekoniecznie czas spędzony w pustym haczykiem zanurzonym w wodzie, uzbroi się w cierpliwość i termos z gorącą kawą.

Otóż, ryby łowią najlepiej podczas nagłych zmian warunków pogodowych, w pochmurne dni, wczesnym rankiem lub nocą, ze względu na to, że to właśnie o tej porze dnia wypływają na żer. Nie bez znaczenia jest także pora miesiąca. W zależności od fazy księżyca (romantyczne wypady z wędką w czasie pełni to mało atrakcyjny moment dla rybek), ryby najlepiej łowić w czasie nowiu, kiedy tarcza księżyca jest zupełnie zacieniona a tafla wody delikatnie zmącona.

Jest wiele opinii co do połowu ryb, nie ma idealnej recepty na dobry połów. Poza warunkami atmosferycznymi, które podkreślmy jeszcze raz, są najbardziej sprzyjające w momencie zmiany (na przełomie, rzadko podczas stale utrzymującej się pogody) liczy się trening i technika. Nie zawsze podczas nawet bardzo zbliżonych warunków metoda, która działała wcześniej i tym razem przyniesie podobny efekt. Dla laików może się to wydać dziwne, ale aby cieszyć się udanymi łowami i pełnymi koszami, należy nauczyć się przewidywać.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s