Wędka dla początkującego

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z wędkarstwem, możesz nie wiedzieć, jaki sprzęt wybrać. Po pierwsze nie znasz jeszcze swoich przyszłych upodobań i potrzeb. Po drugie prawdopodobnie będziesz potrzebował sprzętu, którym łatwo będzie się posługiwać. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jaką wędkę wybrać na początek.

Początkujący wędkarz nie będzie potrzebował zaawansowanego wyposażenia z wysokiej półki – co nie oznacza, że ma łowić byle czym. Chodzi o to, że na początku nie będziesz potrafił ocenić, jaka technika będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjna, ani jakie będą Twoje potrzeby. Specyficzne upodobania wyrabiają się latami, podczas wielogodzinnych połowów. Z tego powodu wędka na początek powinna być możliwie najbardziej uniwersalna. Co to znaczy?

Może to być zwykła, niedroga wędka teleskopowa o długości ok. 4m. Jeśli chodzi o kołowrotek, warto aby był to taki z tylnym hamulcem, ponieważ takimi najłatwiej się posługiwać. Dobre wędki teleskopowe znajdziesz w ofertach Jaxon czy Shimano. Jeśli chcesz, możesz kupić sprzęt firmowy, jednak na początek nie jest to koniecznością. Być może podejrzewasz, że niedługo zechcesz wymienić wędkę na inną – wtedy zamiast Jaxon możesz wybrać zwykła, tańszą wędkę.

Dla początkujących poleca się też wędki typu feeder. Są one na tyle uniwersalne, że początkujący wędkarz będzie mógł łowić zarówno na grunt, jak ina spławik. Kołowrotek z wolnym biegiem też w ostateczności posłuży do obydwu metod.

Po pewnym czasie z pewnością zauważysz, jakiej wędki najbardziej potrzebujesz i o jakich parametrach. Nie ma sensu doradzać konkretnej firmy, bo każdy musi sam sprawdzić, jaka wędka będzie mu najbardziej opowiadać. Można sprawdzić oferty Okuma, Jaxon czy Shimano, można też zakup markowego sprzętu zostawić sobie na chwilę, w której będziesz już na wyższym poziomie i będziesz kupował nieco lepszy sprzęt.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s