Podstawowe rodzaje wędek

Wybór wędki nie jest kwestią prostą i zdarza się, że mają z nim problem nawet doświadczeni wędkarze. W sklepie ze sprzętem często czujemy się niczym dziecko we mgle. Aby dokonać dobrego wyboru, musimy przede wszystkim zrozumieć, co oznaczają poszczególne parametry wędek. W dzisiejszym wpisie przybliżymy ich trzy podstawowe rodzaje.

Aby wybrać najlepszą wędkę dla siebie, musisz zrozumieć, czym różnią się poszczególne rodzaje. Na początek wyjaśnimy, czym cechują się wędki teleskopowe, segmentowe i jednoczęściowe.

Najprostsza jest konstrukcja wędek jednoczęściowych. Ich podstawową zaletą jest wysoka wytrzymałość. W przypadku ciężkich przynęt łączone wędziska mogą ulegać zniszczeniu. Są one najbardziej narażone na zużycie. Ich wadą jest ich długość transportowa. Wędki jednoczęściowej nie możemy złożyć. Kije jednoczęściowe znajdziesz w ofercie większości producentów, między innymi Jaxon, Shimano i wielu innych.

Wędki teleskopowe składają się z kilku elementów schowanych jeden w drugi. Części może być od dwóch do nawet czterech. Taka konstrukcja umożliwia ich wysuwanie. Baty składane mają lepszą akcję. Ich podstawową zaletą jest zaś ich niewielki rozmiar po złożeniu. Nawet 8 metrowy kij może zajmować naprawdę niewiele miejsca.

Wędki segmentowe składają się z kilku oddzielnych części, które są nakładane jedna na drugą. Tego rodzaju kije również są wygodne w transportowaniu, a ich wady przedstawiają się podobnie jak w przypadku wędek teleskopowych.

W ofertach producentów takich jak Jaxon czy Shimano znajdziesz wiele wędek każdego rodzaju. Z całą pewnością wybierzesz spośród nich opcję najlepiej spełniającą Twoje oczekiwania. Jeśli chodzi o omówione rodzaje, będziesz musiał zastanowić się, czy bardziej zależy Ci na wygodzie transportowania wędki, czy na jej dużej wytrzymałości istotnej szczególnie w technikach, do których używamy ciężkiej przynęty.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s