Wyposażenie do łowienia spod lodu

Łowienie spod lodu to specyficzny rodzaj wędkarstwa – niebezpieczny, ale szczególnie wciągający. Aby i zimą móc wędkować, trzeba wyposażyć się w specjalny sprzęt. W dzisiejszym artykule opiszemy, w co dokładnie trzeba się wyposaży do łowienia spod lodu.

Po pierwsze potrzebny nam będzie świder do wiercenia dziur w lodzie. Jest to dość spory wydatek, dlatego niektórzy zamiast niego samemu robią pierzchnię lub wybijają dziury siekierką. Jak łatwo się domyślić, nie jest to jednak szczególnie bezpieczne, dlatego warto jednak sprawić sobie potrzebne wyposażenie.
Po drugie potrzebne są oczywiście wędki. W sklepach wędkarskich dostępne są specjalne, dedykowane do łowienia spod lodu wędki, jak na przykład opisywane już kiedyś na blogu, wysokiej jakości wędki Jaxon Tele Ice Rod. Oczywiście nie trzeba wyposażać się w tak specjalistyczne wyposażenie, a wręcz można kij wykonać samodzielnie, jak robiono niegdyś. Istota łowienia ryb i nasze powodzenie polegają w tym wypadku bardziej na wytrwałości i ostrożności niż na markowym sprzęcie.

Potrzebne są również kołowrotki z dobrymi hamulcami. Gdy łowimy małe ryby, dobre hamulce nie będą potrzebne, jednak gdy liczymy na coś większego, warto jednak o nich pamiętać.

Żyłki wybieramy zasadniczo od 0.08 do 0.14mm, spławiki małe (do jednego grama), haczyki, ciężarki i blaszki podlodowe. Przyda się również kilka kiwoków. Mogą być z sierści dzika, z różnych blaszek, sprężynek, lub plastikowe.

Oto całe wyposażenie. Jeśli stawiasz pierwsze kroki na lodzie, nie musi być ono wysokiej jakości, bowiem nawet najlepsza wędka Jaxon nie zapewni Ci całkowitego powodzenia. Liczy się doświadczenie i rozwaga. Ich nabranie wymaga czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s